ארץ הגליל

"קטרון זו ציפורי היא ארץ זבת חלב ודבש"

(מגילה דף ו)

מקום עם שורשים חשיבותו של אזור ציפורי בענף החקלאות ובתעשיית היין הקדומה, זיכה  אותה בשם בירת הגליל ובתואר ארץ זבת חלב ודבש, שלרוב הוענק לארץ כולה. פוריותה של ציפורי הייתה לשם דבר עוד בתקופת הרומאים, שבחרו בדיוניסוס אל היין היווני, כסמל מובהק של האזור כולו, ואף בנו לכבודו רצפות פסיפס מפוארות. אלו קיימות עד היום בגן הלאומי ציפורי ומספרות את סיפור חייו. עבור היהודים האזור קיבל חשיבות עליונה בתקופת המשנה והתלמוד. הסנהדרין, שהנהיגה את היהודים בעת ההיא, בחרה באזור זה כמרכז הרוחני החדש לעם היהודי אחרי חורבן בית שני. ענף היין נבחר כמקור פרנסתם העיקרי של התושבים, אשר הביא בהמשך לעושרם הגדול והפך את האזור כולו ללב עולם היין הגלילי. עבור היהודים האזור קיבל חשיבות עליונה בתקופת המשנה והתלמוד. הסנהדרין, שהנהיגה את היהודים בעת ההיא, בחרה באזור זה כמרכז הרוחני החדש לעם היהודי אחרי חורבן בית שני. ענף היין נבחר כמקור פרנסתם העיקרי של התושבים, אשר הביא בהמשך לעושרם הגדול והפך את האזור כולו ללב עולם היין הגלילי.

לב עולם היין הגלילי לאורך השנים רשות העתיקות חושפת במקום מאות גתות דריכה שלמות, ששימשו כמפעלים לעשיית יין באותה תקופה. ללא ספק מדובר באחד מריכוזי הגתות הגדולים בארץ.  ציורי ענבים, אשכולות ענבים וגפנים המהווים מוטיבים מרכזיים על מטבעות וכדים שנמצאו כאן, וכן כתובות וחותמות על כדי יין, מעידים שהיין שיצא מנחלה זו היה טובין מסחרי שנשלח לרחבי העולם כולו. אותן גתות אשר בנויות בשיפוע, מצביעות על כך שכבר אז תהליך עשיית היין היה איטי ונבנה בהתאמה מדויקת לכוחות הטבע, כאשר השלמת העבודה נעשתה ע"י כפות הרגליים במגע רך ועדין המונע פגיעה והתרסקות הגרעין. יקב קטרון משמר את האותה שיטה בה השתמשו באזור לפני 1600 שנה,ומאידך משתמש בציוד מהמובילים בעולם.  בחרנו לשאת את שמו של האזור כולו "קטרון" ובכך לפאר ולהעניק כבוד לתעשיית היין הגלילית כולה.

דוגמא ליום גיבוש-
"במשעול גתות היין" – יום גיבוש ייחודי שמהווה מפגש בין עבר להווה, מסע בזמן מהימים בהם ייצרו יין בגתות דריכה, ועד לתעשיית היין המתקדמת ביותר כיום בעולם.
נסייר בגן הלאומי ציפורי, ניסע ברכבי ספארי חדישים בלב מרחב היין הגלילי ונקנח עם סדנת טעימות יין מקצועיות אשר יחשפו את רזיה של השיטה הקדומה והטכנולוגית ביותר – הגרביטיציה. לסיום, נתפנק בארוחה  עשירה שהיא משתה של ממש, תוצרת שפית יקב קטרון.